W Twoim koszyku nie ma żadnych produktów.
Publikacja dostępna jest w wersji elektronicznej:Śląska Biblioteka Cyfrowa: www.sbc.org.pl
Przedmiotem analiz zawartych w tej rozprawie są dwie koncepcje poznania a priori: Immanuela Kanta i Edmunda Husserla. Rozprawa składa się z trzech części: pierwsza przedstawia Kantowską koncepcję poznania a priori, druga objaśnia poglądy Husserla na poznanie a priori, a trzecia poddaje analizie stosunek między Kantem a Husserlem w kwestii aprioryczności poznania. Celem pracy jest objaśnienie struktury poznania a priori, wykazanie wielości odmian tego poznania oraz określenie związków między opozycjami: aprioryczne/aposterioryczne, formalne/materialne, czyste/nie‑czyste, analityczne/syntetyczne. W rozprawie filozofia Kanta i Husserla została przedstawiona przede wszystkim w aspekcie problematyki, jaką implikuje idea poznania a priori zawierającego domieszkę empiryczną (odniesionego do wrażeń zmysłowych), poznania, które Kant nazywa nie‑czystympoznaniem a priori, a Husserl materialnym poznaniem a priori, przy czym w Kantowskim pojęciu nie‑czystego a priori autor doszukuje się podobieństwa do Husserlowskiego pojęcia materialnego a priori. W ten sposób zostają podważone klasyczne standardy interpretacyjne przyjęte w literaturze na temat Kanta i Husserla, głoszące, że w filozofii Kanta materialne a priori stanowi contradictio in adiecto. Praca stanowi zatem przyczynek do zakwestionowania poglądu, w którego świetle Kantowski transcendentalizm jest rozumiany jako konsekwentny formalizm, oraz rzuca nowe światło na związek między Kantem i Husserlem w kwestii aprioryczności poznania.
Piotr Łaciak – doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie filozofii, profesor nadzwyczajny w Zakładzie Historii Filozofii Nowożytnej i Współczesnej Instytutu Filozofii Uniwersytetu Śląskiego. Jest redaktorem wydawnictwa ciągłego „Folia Philosophica”.
Zajmuje się epistemologią i filozofią transcendentalną.
Autor trzech monografii: Wczesny Derrida. Dekonstrukcja fenomenologii. Wydawnictwo Baran i Suszczyński (Kraków 2001);Struktura i rodzaje poznania „a priori” w rozumieniu Kanta i Husserla. Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego (Katowice 2003); Anonimowośćjako granica poznania w fenomenologii Edmunda Husserla. Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego (Katowice 2012).
W 2005 roku za rozprawę Struktura i rodzaje poznania „a priori” w rozumieniu Kanta i Husserla przyznano mu główną nagrodę w pierwszym konkursie Polskiego TowarzystwaFenomenologicznego na najlepszą książkę polskiego autora z dziedziny fenomenologii w latach 2002–2005. [05.02.2013]
Dyplom dla Piotra Łaciaka Autora książki Struktura i rodzaje poznania „a priori” w rozumieniu Kanta i Husserla za zdobycie głównej nagrody w 1 Konkursie Polskiego Towarzystwa Fenomenologicznego na najlepszą książkę polskiego autora z dziedziny fenomenologii w latach 2002–2005. Warszawa, 26 listopada 2005 r.