Redaktor naczelny Romuald Cudak, redaktor numeru Bożena Szałasta-Rogowska
W numerze znajdą Państwo wybrane referaty z VI Światowego Kongresu Polonistów, uzupełnione i rozwinięte przez Autorów. Dział „Rozprawy” składa się z artykułów literaturoznawczych, glottodydaktycznych oraz językoznawczych. W problemy z pogranicza kulturoznawstwa i literaturoznawstwa wprowadza tekst Marii Delaperrière pt. Między kanonem literackim a kulturą zwielokrotnioną. Tematykę dwu- i wielokulturowości – zarówno w perspektywie polskiej, jak i międzynarodowej – podejmują Marta Skwara, Jolanta Pasterska czy Sławomir Jacek Żurek. Michał Masłowski z kolei pokazuje płynną granicę między tym, co partykularne i tym, co uniwersalne w literaturach narodowych. O historię przekładu dopomina się, wskazując jednocześnie jej ogromną wartość, Jerzy Święch. Teksty poświęcone polonistyce na świecie oraz polonistycznej dydaktyce uniwersyteckiej poruszają ważne dla przyszłości tej dyscypliny problemy: Henryk Siewierski pisze o szansach i wyzwaniach polonistyki transatlatyckiej, Anna Janus Sitarz analizuje obecną trudną sytuację uniwersyteckiej dydaktyki polonistycznej, znajdującej się według Autorki w sytuacji „między presją a misją”. Petar Bunjak wskazuje na konieczność doceniania badań nad recepcją literacką, a Choi Sungeun, jakby dopowiadając wyrażone w artykule Bunjaka myśli, ukazuje wielowątkowość recepcji poezji Wisławy Szymborskiej w Korei. Nowe przedmioty, formy i nurty polonistycznych badań językoznawczych opisuje i analizuje Magdalena Pastuchowa. Zagadnieniom szczegółowym poświęcony jest artykuł Anny Marii Meyer, która opisuje interesujące kontakty języka romskiego z polszczyzną. Dział zamyka tekst Krisa Van Heuckeloma poświęcony filmowym portretom polskich emigrantów w produkcjach zagranicznych i międzynarodowych (1976-2011).
W dziale „Varia” zamieszczono trzy obszerne artykuły, będące uzupełnieniem tematów poruszanych w głównej części numeru. Li Yinan pisze o recepcji literatury polskiej w Chinach, Piotr Marecki o Sorenie Gaugerze, Kanadyjczyku piszącym po polsku, a Bernadetta Darska analizuje reportaż Zbigniewa Domańczyka Kampucza, godzina zero.
W numerze znajdą Państwo także recenzje książek: Przemysława E. Gębala Krakowska szkoła glottodydaktyki porównawczej, Szczepana Twardocha Wieloryby i ćmy, Jerzego Jarzębskiego Proza: wykroje i wzory oraz Ryszarda Koziołka Dobrze się myśli literaturą.