Breaking news

spotkanie redakcji periodyków odbędzie się 16 maja (poniedziałek) o godz. 14.00 w auli K. Lepszego w rektoracie.

Zasady finansowania kosztów egzemplarzy autorskich i promocyjnych

od dnia 28 kwietnia 2015 roku obowiązują nowe zasady finansowania kosztów egzemplarzy obowiązkowych, autorskich, promocyjnych oraz egzemplarzy dla członków rad redakcyjnych i recenzentów w przypadku publikacji niekomercyjnych wydanych w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

Wydawnictwo UŚ inicjatorem powołania międzynarodowego konsorcjum wydawców akademickich

Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego wraz z Central and Eastern European Online Library (CEEOL) zaprosiło wydawców naukowych z różnych krajów do stworzenia Konsorcjum Wydawnictw Akademickich Europy Środkowej i Wschodniej, które nie tylko mogłoby wspólnie wystąpić o granty w programie Horyzont 2020 i wypracować wspólną markę i silną pozycję na rynku książki naukowej, ale przede wszystkim umożliwić badaczom, reprezentującym uniwersytety krajów Europy Środkowej i Wschodniej, obecność i widoczność ich publikacji porównywalną z widocznością i obecnością prac naukowców z Zachodu.

Wolna książka – bookcrossing na UŚ

Bookcrossing w UŚTV Telewizja Internetowa

Już 13 stycznia 2014 r. Uniwersytet Śląski w Katowicach rozpoczyna akcję „Wolna książka – bookcrossing na UŚ”.

100/100 LUTOSŁAWSKI – rok 2013 Rokiem Witolda Lutosławskiego

Książka Agnieszki Kopińskiej „Fortepian w twórczości Witolda Lutosławskiego. Rola czynnika percepcyjnego w interpretacji wykonawczej. W setną rocznicę urodzin kompozytora” wpisuje się w trwający właśnie Rok Witolda Lutosławskiego. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Śląskiego w setną rocznicę urodzin kompozytora.

Nicowanie świata. Zdania z Szekspira

Nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Śląskiego ukazała się długo oczekiwana publikacja autorstwa Tadeusza Sławka: Nicowanie świata. Zdania z Szekspira. Książka jest próbą przedstawienia współczesnego odczytania dramatów Williama Szekspira. Autor bardziej koncentruje się na śledzeniu myśli i wątków obecnych w dziełach Szekspira, niż na wyodrębnianiu i analizowaniu poszczególnych sztuk. Powstaje w ten sposób mozaika, z których czytelnik może złożyć swój własny portret myślowy Szekspira. Zapraszamy do lektury i zakupu.

Kroatywni

Nakładem naszego wydawnictwa ukazał się zbiór Kroatywni. Dramat chorwacki po 1990 roku, pod redakcją Katarzyny Majdzik, Leszka Małczaka i Anny Ruttar. Na przeszło 600 stronach zostało opublikowanych 11 utworów dramatycznych autorów młodego i średniego pokolenia. Jest to pierwszy w Polsce tak obszerny projekt translatorski, poświęcony dramatowi chorwackiemu. Publikacja powstała dzięki pracownikom Instytutu Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Śląskiego i dofinansowaniu Ministerstwa Kultury Republiki Chorwackiej. Mecenat nad antologią objęło miasto Katowice.