Akademicki Tydzień Książki - plakat i warsztaty

 

Przypominamy, że już w przyszłym tygodniu rozpoczyna się Akademicki Tydzień Książki. Zapraszamy do zapoznania się z plakatem promującym to wydarzenie oraz do zapisów na warsztaty, które będą mu towarzyszyć.

 

pobierz plakat_ATK-2023

 

Oferta warsztatów towarzyszących obchodom Akademickiego Tygodnia Książki

 

Humanistyka terenowa (prowadzenie: dr hab. Lucyna Sadzikowska, prof. UŚ)

 

Wychodzenie z uczniami w teren w czasie lekcji języka polskiego czy historii nie jest nowością, ale dotąd nie było propozycją zajęć z edukacji nastawionej na porównywanie kultury ze środowiskiem. Podczas warsztatów dla uczniów i nauczycieli omówiona zostanie legenda regionalna Jolanty Wadowskiej-Król i jej udział w budowaniu ponadregionalnej świadomości szkód wyrządzanych dzieciom przez przemysł. Omówione zostaną także propozycje zajęć szkolnych na podstawie najnowszych powieści i reportaży środowiskowych poświęconych bohaterce.

 

Morderstwo śmieciowego barona. Wokół powieści Tylko martwi nie kłamią Katarzyny Bondy (prowadzenie: dr Tomasz Gęsina)

 

W 2010 roku ukazała się książka Tylko martwi nie kłamią Katarzyny Bondy, której głównym bohaterem jest Hubert Meyer. Profiler policyjny musi odnaleźć mordercę śmieciowego barona, którego ciało znaleziono w jednej z katowickich kamienic. Podczas warsztatów wspólnie przeczytamy fragmenty powieści oraz zastanowimy się, jaką rolę odgrywa dzisiaj „śmieciowy biznes” i ile można na nim zarobić, a następnie – niczym detektywi – spróbujemy rozwiązać zagadkę tajemniczego morderstw.

 

Co z tym węglem? (prowadzenie: dr hab. Marta Tomczok, prof. UŚ)

 

Węgiel kamienny stanowi najbardziej problematyczne dziedzictwo regionu, wyzwalające najbardziej skrajne emocje – od nostalgii po nienawiść. Podczas warsztatów będziemy rozmawiać o tym, co i czy w ogóle cokolwiek może robić z tym dziedzictwem szkoła, odnosząc się do autobiograficznych i lokalnych doświadczeń uczniów oraz nauczycieli, a także do wiedzy szkolnej (geografia, historia, język polski).

 

Z Chłopami przy jednym stole (prowadzenie: mgr Magdalena Nowak-Kaczmarek, mgr Paulina Stasiak)

 

Powieść Chłopi, za którą Władysław Stanisław Reymont otrzymał Nagrodę Nobla, zawiera wiele wątków związanych z wiejskimi obrzędami i życiem chłopów w zgodzie z rytmem natury. Dziś nawiązania odnoszące się do natury można odczytywać w nowy sposób. W trakcie warsztatów fragmenty powieści staną się inspiracją do rozmów o ekologii i zmianach, które zaszły od momentu publikacji utworu do czasów współczesnych. Wspólnie zastanowimy się nad tym, czy obecnie modne ekologiczne przepisy kulinarne są nowym pomysłem i czy możliwe jest zastąpienie mięsa w naszej codziennej diecie.

 

W celu ustalenia szczegółów (liczba uczestników oraz termin warsztatów) prosimy o kontakt: dr hab. Marta Tomczok, prof. UŚ, tel. 797 529 821, mail: marta.tomczok@us.edu.pl 

 

Serdecznie zapraszamy!