Alicja Barć, doktor nauk biologicznych, adiunkt w Katedrze Geobotaniki i Ochrony Przyrody na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego.
Jest członkiem Śląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Botanicznego oraz Komisji Ochrony Środowiska i Utylizacji Odpadów Oddziału Śląskiego PAN, ponadto współpracuje z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Jest specjalistką w zakresie geobotaniki i ochrony przyrody.
Jej badania dotyczą głównie stanu zachowania i przemian szaty roślinnej Beskidu Małego pod wpływem zarówno czynników naturalnych, jak i działalności człowieka.
Jest autorką kilkudziesięciu prac naukowych i popularno-naukowych.
Wybrane publikacje:
Jodła pospolita Abies alba Mill. w lasach Beskidu Małego (Wyd. Sorus, Poznań 2012). [31.07.2014]
Andrzej Brzeg, doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny w Zakładzie Ekologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. [31.07.2014]
Aldona K. Uziębło, doktor habilitowany nauk biologicznych, adiunkt w Katedrze Geobotaniki i Ochrony Przyrody na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego.
Jest członkiem Śląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Botanicznego, w którym w latach 1998–2001 pełniła funkcję sekretarza.
Wykazuje szerokie zainteresowania naukowe od autekologii gatunku Petasites kablikianus, którym zajmuje się od ponad 20 lat, po sukcesję roślinności na terenach popowodziowych, monitoring ekosystemów leśnych znajdujących się pod wpływem antropopresji, ochronę przyrody w planowaniu przestrzennym oraz ochronę zieleni na terenach miejskich.
Jest autorką i współautorką ponad 40 publikacji naukowych i popularno-naukowych oraz współwykonawcą 15 projektów naukowych finansowanych przez KBN, Ministerstwo Środowiska, WFOŚiGW oraz UE, w tym ogólnoeuropejskiego projektu LIFE+ (ENVEUROPE), mającego na celu ocenę jakości środowiska i wpływających na nie czynników w całej Europie – sieć LTER jako zintegrowany system monitoringu ekosystemów.
Wybrane publikacje:
Petasites kablikianus as a pioneer species and its abilities to colonise initial habitats / Petasites kablikianus jako gatunek pionierski i jego możliwości kolonizowania siedlisk inicjalnych (Wyd. UŚ, Katowice 2011). [31.07.2014]
Stanisław Wika, profesor zwyczajny Uniwersytetu Śląskiego, wieloletni kierownik Katedry Geobotaniki i Ochrony Przyrody na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego.
Prowadzi badania w zakresie geobotaniki (fitosocjologii, fitogeografii i florystyki, kartografii), ochrony przyrody i ochrony środowiska na terenie Polski, Białorusi, Czech, Litwy, Rosji. Bada układy roślinne na poziomie fitocenozy i fitokompleksu krajobrazowego na siedliskach naturalnych, półnaturalnych, antropogenicznych.
Jest autorem lub współautorem ponad 400 publikacji (ponad 30 pozycji książkowych, około 170 artykułów i ponad 170 prac popularnonaukowych, kilkadziesiąt komunikatów, map sozologicznych i notatek florystycznych), w tym kilkadziesiąt opracowań dotyczących flory i roślinności Syberii Wschodniej. Partycypuje (od 1996) w międzynarodowym programie badawczym „Krajobrazy ruchomych piasków eolicznych wokół Jeziora Bajkał”. [31.07.2014]