Robert Machowski, doktor nauk o ziemi w zakresie geografii, adiunkt w Katedrze Geografii Fizycznej Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego (Zakład Hydrologii i Gospodarki Wodnej Obszarów Urbanizowanych). Członek Polskiego Towarzystwa Geograficznego, Polskiego Towarzystwa Limnologicznego oraz Stowarzyszenia Hydrologów Polskich. Uczestnik wielu wypraw naukowo-badawczych i popularnonaukowych, m in. na Półwysep Skandynawski i Islandię, na Kamczatkę, nad Bajkał i Zbiornik Bracki, a także do Argentyny, Chile i na Wyspę Wielkanocną.
Wybrane publikacje: Przemiany geosystemów zbiorników wodnych powstałych w nieckach osiadania na Wyżynie Katowickiej (Katowice 2010), współautor: Zbiornik Żywiecki: charakterystyka fizycznogeograficzna i znaczenie społeczno-gospodarcze (Sosnowiec 2005).
[09.12.2013] [R]
Mariusz Rzętała, absolwent WNoZ UŚ związany zawodowo z tą jednostką od ukończenia studiów geograficznych w 1993 r. Obecnie pracuje jako profesor nadzwyczajny w Zakładzie Hydrologii i Gospodarki Wodnej Obszarów Urbanizowanych Katedry Geografii Fizycznej WNoZ UŚ.
Jest autorem ponad dwustu publikacji (w tym kilkunastu monografii) z zakresu hydrologii, limnologii, ochrony środowiska, geografii i turystyki oraz redaktorem ponad 20 opracowań zwartych. Na uwagę zasługują w szczególności monografie poświęcone jeziorom antropogenicznym, wśród których książkana temat funkcjonowania zbiorników wodnych oraz przebiegu procesów limnicznych w warunkach zróżnicowanej antropopresji jest postrzegana jako pierwsze kompleksowe limnologiczne opracowanie monograficzne dotyczące akwenów regionu górnośląskiego. Autor kilku skryptów przedmiotowych oraz wysokonakładowych wydawnictw albumowych.Inspirator i realizator badań środowiska geograficznego w kraju i za granicą, podróżnik, działacz na polu dydaktyki oraz popularyzacji wiedzy geograficznej i turystyczno-krajoznawczej. Kierownik i wykonawca wielu uczelnianych projektów badawczych, a także projektów Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej, ostatnio również Narodowego Centrum Nauki. Prowadzi wykłady i ćwiczenia z zakresu geografii fizycznej oraz ochrony środowiska, hydrologii i limnologii, globalnych problemów środowiska przyrodniczego, turystyki, krajoznawstwa i innych przedmiotów pokrewnych. Promotor ponad stu prac licencjackich i magisterskich. Organizator i uczestnik wielu wypraw naukowo-badawczych i popularnonaukowych, m in.: nad Bajkał i angarskie zbiorniki wodne, w Sajany, na Kamczatkę, na torfowiska i w obszary roponośne Zachodniej Syberii, do Chin, na Borneo i Półwysep Malajski, do Stanów Zjednoczonych, do Argentyny, Chile i na Wyspę Wielkanocną.Od wielu lat pełni funkcję opiekuna naukowego Studenckiego Koła Naukowego Geografów UŚ i należy do kilku ogólnopolskich towarzystw naukowych (Polskiego Towarzystwa Geograficznego, Polskiego Towarzystwa Limnologicznego, Stowarzyszenia Geomorfologów Polskich i Stowarzyszenia Hydrologów Polskich); członek Rady Bibliotecznej UŚ, członek Rady Wydawniczej UŚ, członek Rady Gospodarki Wodnej Regionu Wodnego Małej Wisły przy Dyrektorze Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach, vice-Prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Limnologicznego. [19.02.2013]
Więcej na:
http://www.wnoz.us.edu.pl/~mrz
http://pl.wikipedia.org/wiki/Mariusz_Rzętała
http://www.panoramio.com/user/1750768
Martyna A. Rzętała, doktor nauk o Ziemi w zakresie geografii, absolwentka studiów geograficznych na Wydziale Nauk o Ziemi UŚ (1996 r.) oraz w tej samej jednostce, studiów doktoranckich w zakresie przyrodniczych podstaw ochrony środowiska (2001 r.). W latach 1996–2002 była zatrudniona na stanowisku asystenta naukowo-dydaktycznego w Zakładzie Geografii Fizycznej Ogólnej Katedry Geografii Fizycznej WNoZ UŚ, a po obronie pracy doktorskiej pt. „Procesy brzegowe i osady denne wybranych zbiorników wodnych na Wyżynie Śląskiej i jej obrzeżach” rozpoczęła pracę na stanowisku adiunkta. Jest autorem kilkudziesięciu publikacji (w tym kilku monografii) z zakresu geografii fizycznej, geomorfologii i ochrony środowiska. Prowadzi zajęcia z zakresu geografii fizycznej, geomorfologii oraz ochrony i kształtowania środowiska. Jest promotorem kilkudziesięciu prac licencjackich oraz recenzentem licznych prac magisterskich i licencjackich. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Geograficznego. [25.02.2013]