Aleksandra Dębska-Kossakowska, doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Instytucie Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Zainteresowania badawcze: literatura dokumentu osobistego, literatura wobec historii, problematyka aksjologiczna w literaturze XX wieku oraz związki literatury ze sztukami plastycznymi.
Wybrane publikacje: Jan Józef Szczepański, Gustaw Herling-Grudziński wobec sztuki (Warszawa: „Neriton”, 2009), Literackie reprezentacje historii: świadectwa – mediatyzacje – eksploracje (Katowice: Wydawnictwo UŚ, 2013) – współautorstwo z B. Gontarz i M. Wiszniowską, Zobaczyć sens. Studia o malarstwie, literaturze i życiu (Katowice: Wydawnictwo UŚ, 2014) – współredakcja z M. Krakowiak, Reprezentatywna mikroskala? Rozważania o tożsamości lokalnej mieszkańców Czeladzi z racji udziału ich przedstawicieli w bitwie o Monte Cassino (Katowice: Wydawnictwo UŚ, 2016) – współredakcja z M. Krakowiak. [19.01.2021]
Paweł Paszek, doktor nauk humanistycznych, zatrudniony w Instytucie Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jego zainteresowania badawcze lokują się w obrębie antropologii kultury i literatury, filozofii nowożytnej, filozofii kultury, antropologii doświadczenia i antropologii przestrzeni. Stopień doktora otrzymał na podstawie rozprawy „Pisanie doświadczenia. Poetologia i podmiotowość w twórczości Aleksandra Wata i Leo Lipskiego”. Autor książki monograficznej Literatura życia otwartego. Fragmenty lekturowe przy wierszach Mariusza Grzebalskiego (Katowice 2017) i licznych artykułów naukowych, współredaktor dwóch książek monograficznych: Zanikanie i istnienie niepełne. W labiryntach romantycznej i współczesnej podmiotowości (wraz z A. Dębską-Kossakowską i L. Zwierzyńskim, Katowice 2013) oraz „Ja” w przestrzeniach aksjologicznych. Z problematyki podmiotowości w literaturze XIX–XXI wieku (wraz z L. Zwierzyńskim i M. Wiszniowską, Katowice 2017).
[20.10.2021]
Leszek Zwierzyński, doktor habilitowany nauk humanistycznych, prof. UŚ w Zakładzie Historii Literatury Oświecenia i Romantyzmu Instytutu Nauk o Literaturze Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, uczeń prof. Ireneusza Opackiego. Zajmuje się szczególnie poezją romantyczną, lecz także współczesną (Leśmian, Herbert). Jego perspektywę badawczą kształtują hermeneutyka i sztuka interpretacji. Skupia się także intensywnie na wyobraźni poetyckiej, rozszerzając jej możliwości na kolejne obszary (symbolika, mit, obraz, lecz także podmiot, etyka, geopoetyka, ekologia). Ostatnio podjął próbę wypracowania nowej koncepcji historycznoliterackiej interpretacji, której cząstka (Odwrócenie perspektywy – próba innego modelu historii literatury) ukazała się w książce Ja w przestrzeniach aksjologicznych (Katowice 2017). Autor wielu studiów o poezji romantycznej, w tym trzech książek monograficznych: Wyobraźnia akwatyczna Mickiewicza (Katowice 1998, II wydanie Tyniec 2019), Egzystencja i eschatologia. Genezyjska wyobraźnia Słowackiego (Katowice 2008), Metamorfozy świata w poezji Juliusza Słowackiego (Katowice 2003). Współredaktor trzech innych książek: Granica w literaturze (Katowice 2004), Zanikanie i istnienie niepełne. W labiryntach romantycznej i współczesnej podmiotowości (Katowice 2013), „Ja” w przestrzeniach aksjologicznych. Z problematyki podmiotowości w literaturze XIX–XXI wieku (Katowice 2017). Najważniejsze szkice: Gerwazy – kozioł ofiarny? [w:] Księga w 170. rocznicę wydania "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza (red. J. Kolbuszewski, Wrocław 1993); Symbolika zła w balladach magicznych Mickiewicza, [w:] “Literatura” 1995, 35 (2) (Wilno); Topika Morska w poezji Mickiewicza. “Pamiętnik Literacki” 2000, z. 2; „Pan Tadeusz” – metafizyczny kształt świata w obrazach żywiołów, [w:] „Pan Tadeusz” i jego dziedzictwo. Poemat (red. B. Dopart, F. Ziejka, Kraków 1999); Fenomenologia snu: wyobrażenia oniryczne w poezji Mickiewicza, [w:] Mickiewicz. Sen i widzenie (red. W. Owczarski, Z. Majchrowski, Gdańsk 2000); Mitopoetyckie wyobrażenie ikaryjskie w poezji Mickiewicza, [w:] Antyk romantyków – model europejski i wariant polski. Rekonesans (red. M. Kalinowska, i B. Paprocka-Podlasiak, Toruń 2003); Ślady transcendentnego – figury śmierci w poezji Zbigniewa Herberta, [w:]: „Ślady, zerwania, powroty”. Metafizyka i religia w literaturze współczesnej, (red. E. Sołtys-Lewandowska. Kraków 2015). Od połowy czerwca 2021 r. przewodniczący Katowickiego Oddziału Towarzystwa Literackiego imienia Adama Mickiewicza. Wieloletni opiekun Studenckiego Koła Naukowego na WHUŚ.
[20.10.2021]