Mariola Jarczykowa, profesor doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, kierownik Zakładu Historii Literatury Baroku i Dawnej Książki w Instytucie Nauk o Literaturze Polskiej. Autorka i redaktor publikacji naukowych oraz artykułów poświęconych dziejom mecenatu staropolskiego, kulturze książki i literatury XVII wieku. Członek Komisji Lituanistycznej przy Komitecie Nauk Historycznych PAN w Warszawie, Komisji do Badań nad Reformacją w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej w Instytucie Badań Interdyscyplinarnych „Artes Liberales” UW oraz oddziału katowickiego Komisji Historycznoliterackiej PAN.
Zainteresowania badawcze: historia piśmiennictwa barokowego oraz edytorstwo korespondencji i dzieł literackich.
Wybrane publikacje: Książka i literatura w kręgu Radziwiłłów birżańskich w pierwszej połowie XVII wieku (Katowice 1995); Kultura epistolarna w kręgu Radziwiłłów birżańskich w XVII wieku (Kielce 1998); „Papirowe materie” Piotra Kochlewskiego. O działalności pisarskiej sekretarza Radziwiłłów birżańskich w pierwszej połowie XVII wieku (Katowice 2006); Przy pogrzebach rzeczy i rytmy. Funeralia Radziwiłłowskie z XVII wieku (Katowice 2012). [26.03.2015]
Bożena Mazurkowa, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor nadzwyczajny w Zakładzie Historii Literatury Baroku i Dawnej Książki Instytutu Nauk o Literaturze Polskiej im. Ireneusza Opackiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Studia polonistyczne na Wydziale Filologicznym UŚ (1979–1984). Doktorat i habilitacja na UŚ (1992, 2009). Badaniami obejmuje: literaturę i życie literackie drugiej połowy XVIII w. oraz literacką i edytorską oprawę dzieł w książce dawnej. Wybrane publikacje: Literacka rama wydawnicza dzieł Franciszka Dionizego Kniaźnina (na tle porównawczym) (Katowice 1993); Leksykon przypomnień. Literatura polskiego oświecenia (Warszawa 2002); Na ziemskich i niebieskich szlakach. Studia o poezji Franciszka Zabłockiego i Franciszka Dionizego Kniaźnina (Katowice 2008); Weksle prawdy i nieprawdy. Studia literackie o książce oświeceniowej (Warszawa 2011); Wiersze imieninowe poetów z drugiej połowy XVIII wieku. Wybór, wstęp i oprac. B. Wolska, B. Mazurkowa, T. Chachulski (Warszawa 2011); Łacińskie motta w drukach oświeceniowych jako źródło do badań recepcji antyku w dawnej Polsce. Rekonesans. W: Antyk oświeconych. Studia i rozprawy o miejscu starożytności w kulturze polskiej XVIII wieku. Red. T. Chachulski (Warszawa 2012); O humorach, chimerach i „niecierpiętliwości” w moralnych zaleceniach i przestrogach oświeceniowych literatów. W: Publiczne, prywatne, intymne w kulturze XVIII wieku. Red. T. Kostkiewiczowa (Warszawa 2014); Nowy Grand Tour w świetle „Mes voyages” Walerii Tarnowskiej. W: Polski Grand Tour w XVIII i początkach XIX wieku. Red. A. Roćko (Warszawa 2014); Oświeceniowa muza w darze dzieciom i młodym solenizantom. W: Sarmackie theatrum. [T.] 7: W kręgu rodziny i prywatności. Red. M. Jarczykowa, R. Ryba (Katowice 2014); O wypowiedziach zalecających w polskich drukach drugiej połowy XVIII wieku. W: Wypowiedzi zalecające w książce dawnej i współczesnej. Red. M. Jarczykowa, B. Mazurkowa z udziałem M. Marcinkowskiej (Katowice 2015); O rokokowej realizacji Tassowego wątku w „Erotykach” Franciszka Dionizego Kniaźnina. „Acta Universitatis Lodziensis. Folia Litteraria Polonica” 2016, vol. 4; Dystans wobec wielkiego świata w relacji Walerii Tarnowskiej z podróży do Włoch. W: Memuarystyka w dawnej Polsce. Red. P. Borek, D. Chemperek i A. Nowicka-Struska. Kraków 2016; O emocjonalnych i towarzyskich aspektach listów Aleksandra Linowskiego do Adama Kazimierza Czartoryskiego. W: Epistolografia w dawnej Rzeczypospolitej, t. 7: Literatura, historia, język. Red. P. Borek i M. Olma (Kraków 2017). Współredaktor naukowy i współautorka tomów zbiorowych w serii Czytanie Poetów Polskiego Oświecenia Wydawnictwa Instytutu Badań Literackich PAN w Warszawie: Czytanie Kniaźnina (2010), Czytanie Krasickiego (2014), Czytanie Naruszewicza (2015), Czytanie Trembeckiego (2016) i Czytanie Karpińskiego (2017).
[25.11.2019]
Małgorzata Marcinkowska, studentka drugiego roku studiów doktoranckich na kierunku filologia polska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Licencjat i magisterium w Uniwersytecie Śląskim (2011, 2013).
Zainteresowania badawcze: literatura i kultura wieku XVIII, w szczególności zagadnienia związane z twórczością modlitewną i religijnością „epoki rozumu”.
Wybrane publikacje: Od chwili po wieczność. Poetów oświeceniowych refleksje nad czasem. W: Wiek XVIII (nie tylko) w szkole. Literatura – historia – kultura – sztuka. Pod red. B. Mazurkowej, przy udziale M. Marcinkowskiej (Katowice 2013); Realia życia codziennego w poetyckich modlitwach polskich oświeconych. W: Codzienność i niecodzienność oświeconych. [Cz.] 1: Przyjemności, pasje i upodobania. Pod red. B. Mazurkowej, przy udziale M. Marcinkowskiej i S.P. Dąbrowskiego (Katowice 2013); Osiemnastowieczne modlitwy panien i niewiast różnego stanu w intencji męża. W: Sarmackie theatrum. [T.] 7: W kręgu rodziny i prywatności. Red. M. Jarczykowa, R. Ryba (Katowice 2014); Ludzkie pragnienia, trudy i obawy w oświeceniowych modlitwach poetyckich. „Tematy i Konteksty” 2015. T. 4: Piśmiennictwo religijne w dobie staropolskiej i epoce oświecenia. [15.04.2015]