Małgorzata Kita
Product number:
PiS 189
Others:
bibliogr., indeks nazwisk, podręczny indeks terminologii gramatycznej, tab., definicje, schem.
Edition:
Type of publication:
e-book, skrypt
Language:

On-line version

Monografia dostępna jest też w wersji elektronicznej:

Central and Eastern European Online Library: www.ceeol.com

Kup lub wypożycz na ibuk.pl całość lub część:

Wybieram gramatykę! Dla cudzoziemców zaawansowanych na poziomie C i dla studentów kierunków filologicznych. Wyd. 3. popr. (całość)

01 Dźwiękowa strona języka. Graficzna strona języka

02 Fleksja, cz. 1

03 Fleksja, cz. 2

04 Słowotwórstwo

05 Składnia, cz. 1

06 Składnia, cz. 2; Terminologia; Literatura; Literatura uzupełniająca

Skrypt przeznaczony jest dla osób, które opanowały już – przynajmniej w zarysie – polski system gramatyczny. Autorka koncentruje się na praktycznym zastosowaniu gramatyki. Książka składa się z czterech części przedstawiających poziomy języka: dźwiękowy, fleksyjny, słowotwórczy i składniowy. Każdej części towarzyszy podręczny indeks terminów gramatycznych w czterech językach: angielskim, francuskim, niemieckim i rosyjskim, mający układ rzeczowy.

Skala trudności ćwiczeń jest zróżnicowana: oprócz łatwych są również ćwiczenia wymagające znacznego wysiłku intelektualnego, aby czytelnik czuł się nie obiektem nauczania, lecz partnerem tej pasjonującej formy interakcji społecznej, jaką jest proces poznawania języka. Jej drugą stroną – za pośrednictwem autorki i jej propozycji oraz ewentualnego nauczyciela, który będzie miał bezpośredni kontakt ze studiującym – jest sam JĘZYK oraz dziedzictwo kulturowe Polaków wyrażone w tym języku. Stąd wynika dobór tekstów literackich (będących egzemplifikacjami poszczególnych zjawisk gramatycznych), które zaczerpnięto z polskiej spuścizny literackiej, mocno zróżnicowanych językowo, stylistycznie, treściowo, emocjonalnie i (częściowo) chronologicznie.