Magdalena Pastuch, doktor habilitowana nauk humanistycznych, profesor nadzwyczajna w Zakładzie Leksykologii i Semantyki na Uniwersytecie Śląskim. Od roku 2012 pełni funkcję kierownika Zakładu Leksykologii i Semantyki. W latach 2012–2016 dyrektor Instytutu Języka Polskiego im. I. Bajerowej. Od roku 2016 prodziekan ds. Promocji i Współpracy z Otoczeniem na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Interesuje się przede wszystkim historią języka w wielu jej nurtach – począwszy od słowotwórstwa historycznego po semantykę i stylistykę historyczną.
Autorka dwóch monografii: Zmiany semantyczne i strukturalne czasowników odrzeczownikowych w polszczyźnie (Katowice 2000) oraz Ukryte dziedzictwo. Ślady dawnej leksyki w słownictwie dawnej polszczyzny (Katowice 2008). Jest także współautorką książki o słowotwórstwie czasowników staropolskich (Katowice 2005). Prowadzi badania nad leksyką historyczną, kształtowaniem się i zmiennością pojęć oraz procesami leksykalizacji i gramatykalizacji w polszczyźnie. Glottodydaktyka to drugi istotny kierunek badawczy rozwijany przez Magdalenę Pastuch. Jest autorką wielu artykułów poświęconych tej problematyce oraz współautorką podręcznika dla obcokrajowców. W latach 1998–2003 nauczała języka polskiego na Uniwersytecie w Turynie. W roku akademickim 2011/2012 pracowała jako visiting professor na Hankuk University of Foreign Studies w Seulu. [06.11.2018]
Mirosława Siuciak - doktor habilitowany nauk humanistycznych, adiunkt w Zakładzie Historii Języka Polskiego Uniwersytetu Śląskiego. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół przeobrażeń polskiego systemu językowego na tle słowiańskim, genologii lingwistycznej w aspekcie diachronicznym, zróżnicowania stylistycznego i funkcjonalnego polszczyzny w dawnych wiekach oraz wokół problematyki śląskoznawczej w ujęciu współczesnym i historycznym. Autorka dwóch monografii: Język śląskich utworów scenicznych z lat 1864-1922 (Katowice 1998) oraz Kształtowanie się kategorii gramatycznej liczebnika w języku polskim (Katowice 2008). Jest także współautorką monografii Polszczyzna XVII wieku. Stan i przeobrażenia (Katowice 2002).
W latach 2002-2005 pełniła funkcję wicedyrektora do spraw dydaktycznych w Instytucie Języka Polskiego UŚ. Od roku 2011 jest kierownikiem Zakładu Historii Języka Polskiego, a od roku 2012 pełni również funkcję wicedyrektora do spraw naukowych w Instytucie Języka Polskiego UŚ. [17.11.2014]
Kinga Wąsińska (Knapik), doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Zakładzie Leksykologii i Semantyki na Uniwersytecie Śląskim. W latach 2010–2013 zrealizowała grant promotorski przyznany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jest członkinią Polskiego Towarzystwa Językoznawczego, Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego oraz Komisji Językoznawstwa PAN (Oddział w Katowicach).
Zainteresowania naukowe i problematyka badań: językoznawstwo diachroniczne, historia języka polskiego, etymologia, leksykologia i semantyka historyczna, gniazda słowotwórcze.
Autorka monografii Słownictwo mentalne w historii polszczyzny. Studium słowotwórczo-leksykalne (Katowice 2015). [06.11.2018]
Wioletta Wilczek, doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Zakładzie Historii Języka Polskiego, w Instytucie Języka Polskiego Uniwersytetu Śląskiego. W roku 2015 uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych na podstawie pracy Język hobbystycznych portali internetowych w perspektywie lingwistyki płci i socjolingwistyki (na przykładzie portali motoryzacyjnych). Od 2014 roku opiekun Sekcji Historycznojęzykowej Studenckiego Naukowego Koła Językoznawców UŚ. Członkini Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Instytutu Języka Polskiego UŚ „Via Linguae”.
Zainteresowania badawcze: lingwistyka płci, socjolingwistyka, polszczyzna śląska, lingwistyka kulturowa i język Internetu.
Wybrane publikacje: monografia Polski język motoryzacyjny początku XXI wieku (na materiale portali hobbystycznych) (Katowice, 2016); współredaktorka szóstego tomu Bogactwo polszczyzny w świetle jej historii (Katowice, 2016). [21.12.2017]