There are no products in your shopping cart.
Publikacja jest także dostępna w wersji elektronicznej na portalach:
Central and Eastern European Online Library: www.ceeol.com
ebookpoint: www.ebookpoint.pl
IBUK (możliwość zakupu lub wypożyczenia): www.ibuk.pl
[…] w praktyce psychoanalitycznej mówienie pacjenta o przeszłości własnej przynosi ujawnienie i wyleczenie kompleksów. Chyba to samo można powiedzieć o zbiorowościach. Z chęci zrozumienia siebie i własnej wspólnoty, z duchowej potrzeby, z pewnego imperatywu wyrastają prace naukowe, dzieła literackie, artystyczne dotyczące zagadnień niby pamiętanych, ale w publicznym dyskursie omówionych niewystarczająco. Wzbudzają tym większe kontrowersje, im mniej uwagi wcześniej danej kwestii poświęcono. Również w tej książce poruszono tematy pamiętane i zapomniane. Dotyczą one ludzi postrzeganych w swych grupach narodowych, reprezentujących państwa i ich związki, ludzi tworzących w swych wysiłkach unikalny świat znanej nam cywilizacji XX i XXI w. Ambicją autorki jest co najmniej ukazanie wielu z nich w zapomnianym współcześnie świetle. (z książki)
Aleksandra Niewiara, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor nadzwyczajny w Zakładzie Semantyki i Leksykologii/Instytucie języka Polskiego im. Ireny Bajerowej... Uniwersytetu Śląskiego.
Zainteresowania naukowe: zagadnienia związku języka i kultury szczególnie w ujęciu historycznym, porównawczym, ewolucyjnym. Główne zagadnienia badawcze: problematyka językowego obrazu świata, konceptualizacji kulturowych, w tym stereotypów narodowych, słów kluczy kultury, zagadnienia tożsamości wspólnotowych, antropologia pamięci.
Wybrane publikacje: Wyobrażenia o narodach w pamiętnikach i dziennikach z XVI-XIX wieku (Katowice2000). Moskwicin –Moskal – Rosjanin w dokumentach prywatnych. Portret. (Łódź 2006). Kształty polskiej tożsamości. Potoczny dyskurs narodowy w perspektywie etnolingwistycznej (XVI-XX wiek). (Katowice 2009/ 2010).
[25.03.2018]
Materiał promocyjny (PDF)
Recenzja książki ukazała się w czasopiśmie „Forum Akademickie” 11/2020 (Justyna Jakubczyk: Wróg czy przyjaciel?; recenzja dostępna pod adresem: https://miesiecznik.forumakademickie.pl/czasopisma/fa-11-2020/wrog-czy-p...)