There are no products in your shopping cart.
Publikacja jest także dostępna w wersji elektronicznej na portalach:
Central and Eastern European Online Library (możliwość zakupu całości oraz pojedynczych rozdziałów): www.ceeol.com
ebookpoint (możliwość zakupu całości): www.ebookpoint.pl
IBUK (możliwość zakupu lub wypożyczenia całości oraz pojedynczych rozdziałów): www.ibuk.pl
Tom zbiorowy Jerzy Liebert. Lektury to wielogłosowa i wielowymiarowa monografia twórczości poety międzywojennego, podejmująca nowe możliwości czytania tej poezji, tradycyjnie łączonej z nurtem religijnym, odkrywająca jej aktualny i uniwersalny potencjał interpretacyjny i różnorodne powiązania z tradycją liryki polskiej. Książka jest świadectwem wielorakich autorskich lektur, przyjmujących różne metodologiczne podstawy, mnożących interpretacyjne konteksty. Przynosi pierwszy tak wielostronny opis fenomenu dzieła, myśli i wyobraźni Jerzego Lieberta, wzbogacony o refleksję nad jego twórczością przekładową. Kluczem do opisania swoistości dorobku poety jest zdarzenie interpretacyjne, mikrologiczna lektura, fascynujące i odkrywcze spotkanie z tekstem, dlatego tak ważną rolę pełnią w tomie analizy i interpretacje pojedynczych utworów, za każdym razem na nowo oświetlające całość dzieła poety. Książka Jerzy Liebert. Lektury przeznaczona jest zarówno dla badaczy i studentów literatury, jak i wszystkich osób zainteresowanych dwudziestowieczną poezją.
Joanna Kisiel, doktor habilitowany nauk humanistycznych, adiunkt w Zakładzie Teorii Literatury Instytutu Nauk o Literaturze Polskiej im. Ireneusza Opackiego na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego.
Zainteresowania badawcze: sztuka interpretacji jako forma opisu świata i jednostki, związki poezji i wyobraźni w XX wieku, poszukiwania egzystencjalnego wymiaru literatury. W swych pracach podejmuje namysł nad doświadczeniami skończoności, samotności i straty oraz lękiem i bezsennością w literaturze XX i XXI wieku.
Wybrane publikacje: Retoryka i melancholia. O poezji Jana Lechonia (Katowice 2001), Chwile ulotne. O poezji Ryszarda Kapuścińskiego (Katowice 2009), Imiona lęku. Szkice o poetach i wierszach (Katowice 2009), Tropy samotności. O doświadczeniu egzystencji w poezji (Katowice 2011). [14.03.2017]
Elżbieta Wróbel, doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Zakładzie Historii Literatury XX wieku i Literatury Najnowszej Instytutu Filologii Polskiej Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.
Zainteresowania badawcze: proza i krytyka międzywojenna, dwudziestowieczna kultura i literatura Częstochowy.
Wybrane publikacje: autorka książki Dwudziestolecie znane i nieznane: szkice o prozie międzywojennej (Częstochowa 2012) i artykułów poświęconych szeroko rozumianemu życiu literackiemu Dwudziestolecia. Współredaktorka pięciu tomów zbiorowych Czytanie Dwudziestolecia, wydawanych przez polonistykę częstochowską. [14.03.2017]
Materiał promocyjny (PDF)